SMAJ64CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SMAJ64CA-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:64 V Breakdown Voltage:71.1 V Clamping Voltage:103 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)64 V
Length4.6 mm
Width2.92 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current5 µA
Power Rating400 W
Composition(Kit Type)Zener
Height2.3 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
Number of Elements1
Working Voltage64 V
Max Power Dissipation400 W
Power Dissipation400 W
Peak Pulse Current3.9 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage71.1 V
Max Reverse Leakage Current5 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage71.1 V
Reverse Standoff Voltage64 V
Clamping Voltage103 V
Peak Pulse Power400 W
Power Line ProtectionNo
Max Surge Current40 A
Number of Bidirectional Channels1
Reverse Breakdown Voltage71.1 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage78.6 V